Podłogówka na prąd

Ogrzewanie podłogowe stanowi coraz chętniej wykorzystywany sposób ogrzewania budynków, zwłaszcza mieszkalnych. Jego wszechstronne zalety pozwalają cieszyć się wysokim komfortem cieplnym przy jednoczesnym dbaniu o ochronę i odpowiednią współegzystencję ze środowiskiem naturalnym. Szczególnie ekologicznym sposobem ogrzewania jest podłogówka na prąd.

Zalety podłogówki na prąd – Elektryczna podłogówka

podłogówka na prąd
podłogówka na prąd

System ogrzewania podłogowego na prąd nie wymaga korzystania z większości, szkodliwych dla środowiska materiałów grzewczych, takich jak drewno czy węgiel. Ponadto podłogówka na prąd nie potrzebuje dodatkowego miejsca w domu, wydzielonego na kotłownię, ani powierzchni do składowania potrzebnego paliwa grzewczego. Kotły elektryczne do ogrzewania podłogowego mają niewielkie rozmiary i bez problemu mogą być umieszczone na ścianie w niemal dowolnym miejscu.

Kabel grzewczy od podłogówki może być umieszczony bezpośrednio na izolacji w warstwie jastrychu bądź scalony w maty grzewcze. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, jednak w niektórych przypadkach maty mogą okazać się szczególnie pożądane. Za ich wyborem przemawia brak konieczności stosowania grubych warstw izolacyjnych i wylewki, co ma znaczenie przy niskiej nośności stropu lub braku możliwości podniesienia poziomu podłogi. Także układanie instalacji grzewczej opartej na matach, w domu jest dużo prostsze i szybsze. Również podłączenie pieca elektrycznego nie nastręcza trudności, a dodatkowo jest on prosty w obsłudze i nie wymaga skomplikowanych, regularnych przeglądów.

Najlepiej sprawdza się pod kaflami. Dlatego też maty grzewcze polecane są do kuchni i łazienki, jako pomieszczeń o najlepszej podłodze, pod cele ogrzewania podłogowego.

Centralne ogrzewanie elektryczne może sprawdzić się zarówno jako ogrzewanie sferyczne, dla osób ceniących bardzo niskie rachunki oraz jako ogrzewanie całego budynku mieszkalnego, jeśli cenimy wygodę i ekologię. Ponadto budując dom od podstaw możemy zadbać o takie wykonanie, które zapewniłoby maksimum oszczędności w stratach cieplnych, co znacząco obniży koszty eksploatacji każdej instalacji grzewczej, także elektrycznej.

Zapoznaj się również z innymi wpisami na naszym blogu, dotyczącymi takich tematów jak ogrzewanie podłogowe w łazience czy długość pętli ogrzewania.