Długość pętli ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet takich jak pozbycie się ze ścian nieustawnych grzejników tradycyjnych, czy obniżenie kosztów eksploatacji instalacji grzewczej, Jednak sam proces instalacji ogrzewania może nastręczać pewnych trudności, a nieprawidłowo przeprowadzony może znacząco lub nawet całkowicie zaburzyć korzyści czerpane standardowo z podłogówki.

Podstawą odpowiednio funkcjonującego systemu ogrzewania podłogowego jest rzetelny i dobrze opracowany projekt. Dopasowując długość pętli ogrzewania podłogowego czy wybierając określony rodzaj ich ułożenia warto mieć na uwadze późniejsze rozłożenie mebli, szczególnie szaf wnękowych czy mebli pod zabudowę, a także wanien, kabin czy brodzików. Istotne dla obliczenia długości sekcji w podłogówce, jest również zorientowanie się w stratach cieplnych dla poszczególnych pomieszczeń .

Jak układa się rury w podłogówce?

długość pętli ogrzewania podłogowego
długość pętli ogrzewania podłogowego

W ogrzewaniu podłogowym wodnym rury układa się w pętle, w zależności od wielkości pomieszczenia, może się w nim znajdować jedna lub kilka pętli grzewczych. Istotny jest problem jak obliczyć długość pojedynczej pętli podłogówki, tak aby nie była zbyt długa ani zbyt krótka, co wpływa niekorzystnie na jakość uzyskiwanego ogrzewania.

Długość pojedynczej pętli ogrzewania oblicza się biorąc pod uwagę grubość wykorzystanych rurek oraz gęstość ich zakładania. Zasadniczo przyjmuje się, że przy wykorzystaniu rur o średnicy 17×2 mm długość jednego obiegu grzewczego nie powinna przekroczyć 100 m, zaś przy średnicy 16x2mm nie powinna być większa niż 80 m. Niektórzy fachowcy zakładają pętle o długości 120-150 m, co w opinii wielu osób jest już za duże, a za długa pętla podłogówki wpływa ujemnie na funkcjonowanie całego systemu.

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym najczęściej oblicza się na od 10 do 30 cm 2. Im odległość jest większa tym mniej wyrównana staje się temperatura powierzchni podłogi.

Poszczególne pętle mogą mieć kształt spirali, co jest najczęściej wykorzystywanym schematem. W praktyce wykorzystuje się także układ meandrowy, spełniający najlepiej swoje zadanie w miejscach o dużych stratach ciepła, np. wzdłuż ścian zewnętrznych.

Zachęcamy do przeczytania innych tekstów na blogu, dotyczącym np. wylewki na ogrzewanie podłogowe czy tego, czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku.