Ogrzewanie podłogowe w łazience
Uczucie ciepła pod bosymi stopami w łazience jest bardzo przyjemne. Taki komfort zapewniają podłogi podgrzewane wodnie. Dlatego coraz więcej osób zakłada ogrzewanie podłogowe w łazience. Kiedy wychodzi się spod prysznica, czy z wanny i staje na ciepłej podłodze, od razu robi się jakoś tak błogo. Już samo to jest powodem by, nawet jeśli w całym domu są grzejniki, zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w łazience. W domu nie ma żadnego problemu z założeniem takiego grzania w łazience, a jak jest w przypadku mieszkania? Dobra wiadomość jest taka, że z technicznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, gorsza, że mogą się pojawić problemy administracyjne. Mimo to, można zakładać ogrzewanie podłogowe w łazienkach w bloku i cieszyć się wyższym komfortem.
Ogrzewanie podłogowe w całym domu
Niektórzy zauroczeni niższymi kosztami eksploatacji i wyższym komfortem cieplnym, decydują się na ogrzewanie podłogowe w całym domu. Chwalą sobie potem dodatkowe plusy, np. brak szpecących ściany kaloryferów, możliwość lepszego rozplanowania układu mebli, itp. Podłogówka to naprawdę wygodne rozwiązanie. Niestety nie zawsze opłaca się zakładać ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu. Jeśli umiejscowione jest w starym budynku, z którego ciepło ucieka jak szalone, a ściany przemarzają, to koszty eksploatacji mogłyby nas zjeść. Albo po prostu ciepło wytwarzane przez tę niskotemperaturową instalację byłoby niewystarczające. Warto więc dobrze rozważyć taką decyzję.
Omawiając ten temat, nie sposób pominąć obiekcji wobec zakładania podłogówki w sypialni. Istnieje nieco mitów na ten temat. Może kiedyś, przy starszych technologiach i mniej zaawansowanej automatyce, faktycznie mogła być problemem duża bezwładność cieplna instalacji, ale w tej chwili problemu nie ma. Ogrzewanie podłogowe w sypialni nie wpływa na spadek komfortu snu. Nie uniemożliwia obniżenia, a potem podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Naprawdę nie ma w tej chwili żadnych przeciwwskazań, żeby montować podłogówkę w całym domu.
Zachęcamy do przeczytania innych tekstów na blogu, dotyczącym np. długości pętli ogrzewania podłogowego czy wylewki na ogrzewanie podłogowe.