Rodzaje pomp ciepła

Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domu zapewnia coraz więcej dostępnych na rynku urządzeń. Jednym z nich są pompy ciepła, które korzystają z otoczenia (powierza, wody, gruntu), by przetworzyć je na ciepło. Mogą współpracować z innymi systemami grzewczymi. Są inwestycjami, które zwracają się po kilku latach użytkowania. Wymagają jednak właściwego dobrania urządzenia i poprawnej instalacji. Różne rodzaje pomp ciepła pozwalają na wybór odpowiedniej w zależności od tego, do jakiego źródła ciepła klient ma najlepszy dostęp, gdzie i jak może zainstalować pompę, do ogrzania jak dużego budynku jej potrzebuje.

Podział pomp ciepła wynika ze źródeł, z których „tworzą” ciepło

Powietrzna pompa ciepła nie wymaga dodatkowej instalacji, jest prosta w montażu. Energię pobiera z powietrza na zewnątrz budynku lub z jego wnętrza. Może służyć do ogrzewania wody i pomieszczeń, a także pełnić rolę klimatyzatora. Większą efektywność osiąga latem. Często przez klientów wybierane są pompy typu powietrze – powietrze, rewersyjne, tzn. z możliwością odwróceniu kierunku obiegu czynnika, co oznacza, że latem mogą chłodzić, a zimą grzać.

podział pomp ciepła
podział pomp ciepła

Wodna pompa ciepła może zyskać energię z wodnych lub gruntowych wód. Dobre efekty daje pompa działająca w systemie ogrzewania nadmuchowego. Dodatkowe koszty pochłania konieczność oczyszczania wody, jeśli pompa pobiera ją z naturalnych źródeł, takich jak rzeka, czy staw. Pompa potrzebuje też sporo energii do przepompowania wody. Może dostarczać ciepło do zwykłych grzejników konwekcyjnych dużych rozmiarów, instalacji ogrzewania podłogowego i powietrznego.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z gruntu, ale potrzebuje specjalnej instalacji na działce. Ilość pobieranego ciepła zależy od wilgotności ziemi. Inwestycja jest dość droga, a najbardziej opłacalna jest tam, gdzie wody gruntowe mają niski poziom i jest się w stanie przeznaczyć pod inwestycję spory kawałek ziemi.

Różne rodzaje pomp ciepła oferuje wiele producentów, ich oferty różnią się wyposażeniem urządzeń i mocą pompy. Wybierając konkretne urządzenie trzeba dobrze przeanalizować wszystkie parametry i własne oczekiwania oraz możliwości budynku i terenu.

Zobacz także: krzywa grzewcza dla podłogówki, podłogówka na prąd.