Program Czyste Powietrze Opole

Program Czyste Powietrze – STOP Smog 

Program Czyste Powietrze jest pierwszym w Polsce wprowadzonym program pozwalającym na skorzystanie z dopłat do wymiany starych pieców albo do docieplania domów jednorodzinnych. Głównym zamierzeniem programu Czyste Powietrze zgodnie z jego nazwą jest walka z panującym w naszym środowisku zanieczyszczeniem powietrze, które potocznie określane jest jako smog. Program Czyste Powietrze zakłada zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie emisji szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Poprzez wymianę starych pieców oraz efektywne zarządzanie wytwarzanych ciepłem, właściciele domów jednorodzinnych są w stanie w większym stopniu przyczyniać się do dbania o otaczające środowisko. Czyste powietrze, bez zanieczyszczeń nie służy jedynie najbliższej okolicy, ponieważ zawarte w masach powietrza zanieczyszczenia przenoszone są na duże odległości. Zatem drobne kroki są w stanie poprawić dobrostan społeczny całego kraju. 

Dopłaty dla właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze przysługuje osobom fizycznym, które są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonych z nich lokali mieszkalnych. Ustalono także kryterium dochodowe, oznaczone w wysokości rocznego dochodu lub miesięcznych zarobków w zależności od tego, czy staramy się o podstawowe czy o podwyższone dofinansowanie. Wsparcie finansowe można otrzymać na wymianę starych pieców, instalację centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczną czy ocieplenie domów oraz wymianę okien albo drzwi. Dofinansowanie podwyższone może wynosić do 37 000 zł, a w ramach najwyższego aż do 69 000 zł. Dotacja jest wyliczana na podstawie przedstawionego zakresu prac. 

W jaki sposób otrzymać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła nawet w wysokości 69 tysięcy złotych? 

Aby skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze należy wypełnić wniosek. Wprowadzono dwie możliwe drogi jego wypełnienia, za pomocą formularza internetowego. Wówczas konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, dzięki któremu możliwe będzie zalogowanie. Drugą możliwością jest złożenie wniosku osobiście w urzędzie. Konieczne jest także założenie konta na Portalu Beneficjenta. Szczegółowe informacje, wraz z możliwością pobrania wniosku znajdują się na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Już dziś wejdź na stronę swojego wojewódzkiego funduszu i dowiedz się więcej. 

Planujesz zmianę ogrzewania na podłogówę? Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła lub rekuperacji? Napisz do nas i zapytaj o wycenę!