Krzywa grzewcza dla podłogówki

Krzywa grzewcza dla podłogówki to zależność między temperaturą na zewnątrz budynku a temperaturą w kotle instalacji centralnego ogrzewania. Dziś ustawiana jest automatycznie, użytkownik wprowadza tylko dane, a ogrzewanie utrzymuje się na wyznaczonym poziomie. Krzywa grzania dla podłogówki jest opisywana przez dwa parametry: nachylenie i poziom krzywej. Im większe nachylenie krzywej, tym więcej ciepła jest oddawane do pomieszczenia.

Krzywa grzewcza dla podłogówki – wykres

Krzywa grzewcza dla ogrzewania podłogowego na wykresie to linie zakrzywione. Na osi poziomej oznacza się wysokość temperatury zewnętrznej, a na osi pionowej temperaturę zasilania instalacji.

Optymalna krzywa grzewcza

krzywa grzania dla podłogówki
krzywa grzania dla podłogówki

Optymalna krzywa grzewcza dla podłogówki musi być dobrana indywidualnie. Zwykle odbywa się to na zasadzie podejmowania kolejnych prób. Użytkownik musi dobrać odpowiednią krzywiznę i ewentualnie przesuwać ją w gorę lub w dół wykresu.

Sterowanie podłogówką

Najpierw należy wprowadzić podstawowe dane. Pierwszy raz ustawiając krzywą grzewczą można obliczyć różnicę temperatury zasilania instalacji i wysokości temperatury w pomieszczeniu – projektowana jej wysokość to zazwyczaj 20 stopni C. Następnie należy obliczyć różnicę projektowanej temperatury w pomieszczeniu i temperatury zewnętrznej (średnia w danym sezonie). Teraz już pozostaje tylko wyliczyć nachylenie krzywej.

Korekty

Jeśli w domu jest za zimno, krzywą należy przesunąć w górę, jeżeli jest za ciepło – w dół. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło tylko w czasie mrozów, należy wybrać krzywą o mniejszym nachyleniu. Jeśli jest za zimno w okresie, gdy nie ma już mrozów, należy wybrać krzywą o mniejszym nachyleniu, a następnie przesunąć ją w górę. Jeśli poza okresem mrozów w domu jest zbyt ciepło, należy wybrać krzywą o większym nachyleniu, a następnie przesunąć ją w dół.

Automatyka podłogowa

Są dostępne na rynku systemy automatyczne, które same dobierają odpowiednią wysokość temperatury w zależności od warunków. Odbywa się to na podstawie stałego pomiaru temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją ogrzewania podłogowego, to skontaktuj się z nami! Oferujemy darmową wycenę i fachowe doradztwo! Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu. Pisaliśmy m.in. na temat podłogówki na prąd czy ogrzewania podłogowego w łazience.