Jaką pompę ciepła wybrać – monoblok czy split?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zastąpić kocioł olejowy lub gazowy, a nawet elektryczne ogrzewanie akumulacyjne, systemem pomp ciepła. Pompy ciepła mogą być montowane w nieruchomościach na etapie budowy lub dowolną ilość lat później (tzw. retrofit) i są idealne dla domów i firm każdej wielkości.
Obniżenie rachunków za ogrzewanie
Pompy ciepła są bardzo wydajne, więc zużywają mniej energii do ogrzewania domu, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie są niższe. Średnio, na każdy 1kW zużytej energii elektrycznej, powietrzna pompa ciepła wytworzy 3,5kW ciepła. Gruntowe pompy ciepła są jeszcze bardziej wydajne i będą generować 4kW ciepła na każdy 1kW zużytej energii elektrycznej.
Gruntowa pompa ciepła zazwyczaj obniża rachunki za ogrzewanie o 30 – 40% w porównaniu z kotłem olejowym, o 10 – 20% w porównaniu z gazem i aż o 75% w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym.
Zmniejsz swój ślad węglowy
Wybierając pompę ciepła, przyczyniasz się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i pomagasz w walce ze zmianami klimatu. Pompy ciepła są technologią odnawialną i nie wytwarzają węgla u źródła. Zapewniają one czyste, ekologiczne ogrzewanie dla wszystkich rodzajów nieruchomości, w różnym wieku i o różnej wielkości, i działają wydajnie nawet przy niskim poziomie izolacji. W niektórych instalacjach zastosowaliśmy nawet technologię pasywnego chłodzenia!
Ciesz się bezproblemowym ogrzewaniem
Pompy ciepła działają najlepiej, gdy pracują w długich cyklach, więc można po prostu ustawić termostat, a następnie pozostawić pompę ciepła, aby zapewnić, że dom lub firma pozostaje stale w odpowiedniej temperaturze. Nie trzeba nigdy uruchamiać żadnych zegarów lub wracać do domu do zimnej nieruchomości, będzie ona skutecznie i dobrze ogrzewana przez cały dzień, przez cały rok. Powietrzna pompa ciepła będzie działać przez około 15 lat – dwa razy dłużej niż średnia długość życia kotła gazowego. Gruntowe pompy ciepła działają jeszcze dłużej – około 30 lat. System nie wykorzystuje żadnego rodzaju spalania, więc nie tylko jest czystszy w eksploatacji, ale także znacznie łatwiejszy w utrzymaniu. Szybki serwis raz w roku powinien być wszystkim, czego potrzebujesz.
Wymagana przestrzeń – jaka pompa ciepła się zmieści?
Najlepszy wybór pompy ciepła dla domu ostatecznie sprowadzi się do przestrzeni dostępnej w budynku. Obecnie, szczególnie w Londynie, widzimy coraz więcej budynków z bardzo małą ilością miejsca na zainstalowanie pomp i/lub pomieszczeń na instalacje.
- Geotermiczna pompa ciepła o mocy 7 kW wymaga płaskiej powierzchni około 300 m2. W tym przypadku energia jest pozyskiwana przez kolektory powierzchniowe.Sposób pozyskiwania energii przez geotermalne pompy ciepła z głębokimi odwiertami oznacza, że w tym rozwiązaniu oszczędza się powierzchnię, ale trzeba liczyć się z wyższymi kosztami i większą ilością prac budowlanych.
- Mniej więcej tyle samo miejsca wymagają wodne pompy ciepła, które wymagają wykonania odwiertów. W tym przypadku należy przestrzegać wielu szczegółowych zasad i przepisów. Na przykład należy uwzględnić odległość między sąsiednimi studniami oraz głębokość własnej studni. Jeśli chcesz iść tą drogą, musisz skontaktować się z lokalnymi władzami w celu uzyskania dalszych informacji.
- Powietrzne pompy ciepła mają jednostkę zewnętrzną, co oznacza, że zajmują mniej miejsca. Fakt, że są one również łatwe do zintegrowania, czyni je idealnym wyborem dla projektów renowacyjnych.