Cena rekuperatora
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na znaczne oszczędności w wykorzystaniu energii poświęcanej na funkcjonowanie instalacji grzewczej. Jej główną zaletą jest ekonomiczność, jednak trudno jest jednoznacznie określić jak duże oszczędności możemy uzyskać dzięki rekuperacji. Każdy z dostępnych na rynku typów wymienników ciepła, stanowiących serce rekuperatora ma inne parametry, a co za tym idzie większą lub mniejszą sprawczość. Poza tym sprawczość, jako, że nie jest wielkością stała, ulega zmianie w zależności od temperatury na zewnątrz, w środku pomieszczeń, wilgotności oraz proporcji powierza wydalanego i wwiewanego. Przy obliczeniach potencjalnych oszczędności konieczne jest również wzięcie pod uwagę koszt zużywanego prądu, gdyż rekuperator funkcjonuje właśnie dzięki energii elektrycznej. W opracowywanym bilansie energetycznym konieczne jest uwzględnienie wielu zmiennych, jednak finalnie opłacalność rekuperatora jest bezsporna, kwestią zmienną jest jedynie ich wielkość oraz czas, w jakim pozwolą na zwrócenie się inwestycji.
Cena rekuperatora
Cena rekuperatora to składowa kilku konkretnych elementów. Najważniejszym i jednocześnie najdroższym jest centrala wentylacyjna, której ceny wahają się od 4 do 10 tysięcy. Można przyjąć, że średni koszt rekuperatora to około 6 tysięcy złotych. Niestety w tym momencie koszty jeszcze się nie kończą. Cena rekuperatora musi być powiększona o koszty zakupu kanałów, kształtek wentylacyjnych, anemostatów oraz elementów montażowych oraz uzupełniających. Te koszty są w dużej mierze uzależnione od wielkości budynku oraz stopnia skomplikowania instalacji i mogą znacznie wzrosnąć. Dla domu jednorodzinnego w wielkości około 150 m2 koszt zakupu pozostałych części składowych systemu wentylacji to 4 tysiące złotych. To ile kosztuje rekuperator to także cena montażu, którą średnio określić można na 3 tysiące złotych. Wszystkie wymienione elementy składają się na finalny, ponoszony przez inwestora koszt zakupu i montażu instalacji wentylacyjnej mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Czy rekuperator się opłaca?
Instalacja wentylacji mechanicznej doskonale sprawdza się w połączeniu z innowacyjnym systemem ogrzewania – ogrzewaniem podłogowym. Podłogówka tak jak rekuperacja odznacza się oszczędnościami cieplnymi a ponadto korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Jeśli rozważasz montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu, to skontaktuj się z nami, a otrzymasz darmową wycenę systemu! Nie zwlekaj i napisz do nas już teraz!