Obecnie z powodu nieustannie rosnącej inflacji zaczynamy szukać nowych pomysłów na zoptytmalizowanie kosztów i obniżenie naszych rachunków. Idzie zima, a więc wraca temat sezonu grzewczego i rachunków za prąd. W związku z tym, pochylmy się nad tematyką pomp ciepła i przeanalizujmy, czy warto się w nie zaopatrzyć i czy faktycznie są opłacalne.

Pompy ciepła dzielimy na:

  • gruntowe
  • woda-woda
  • powietrze-woda

Pompy ciepła gruntowe zasilane są ciepłem płynącym z ziemi. Pionowe bądź poziome sondy wypełnione roztworem o niskiej temperaturze zamarzania są umiejscawiane nawet do kilkudziesięciu metrów pod ziemią, aby następnie pobrać energię z gruntu i przekazać ją do urządzenia. W przypadku pompy ciepła o relacji woda-woda energia uzyskiwana jest z wód gruntowych przy pomocy studni, natomiast przy pompie ciepła powietrze-woda cała zgromadzona energia pochodzi z powietrza. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane, również ze względu na prostotę w montażu.

Ile wynosi cena pompy ciepła w Katowicach

Ceny pompy ciepła wahają się i są bardzo zróżnicowane, jednak koszt pompy ciepła (inwestycyjny) możemy oszacować na 25 000-44 000 zł. W skład tych środków wchodzi pompa ciepła+ zbiornik c.w.u+ przyłącze. Należy jednak wziąć pod uwagę iż w przypadku zainstalowania pomp ciepła zakładamy zwrot z inwestycji w perspektywie 5-10 lat z powodu obniżenia kosztów ogrzewania względem opłat za ogrzewanie gazem.

Opłacalność pomp ciepła

Pompy ciepła nie są małym wydatkiem i decyzja o ich zainstalowaniu musi być należycie przemyślana. Do niewątpliwych plusów wynikających z ich posiadania jest taniość w eksploatacji- po zamocowaniu są one praktycznie bezobsługowe. Co więcej, jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i możemy starać się o dofinansowanie do inwestycji. Ceny pomp ciepła z roku na rok maleją i urządzenia znajdują coraz większą grupę odbiorców. Warto przeanalizować, czy zamontowanie pompy ciepła nie wpłynęłoby na zahamowanie wzrostu rachunków na ogrzewanie i nie podreperowałoby domowego budżetu.

Planujesz montaż pompy ciepła w Katowicach? Poznaj ofertę pomp ciepła firmy Sander i zapytaj o darmową wycenę!