Folia do podłogówki
Ogrzewanie podłogowe do samodzielnego montażu
Przyszli użytkownicy ogrzewania podłogowego, będąc jeszcze na etapie jego planowania, zwykle zastanawiają się nad wyborem technologii (mokrej czy suchej), metody wykonania czy też nad ewentualnym rodzajem zastosowanych materiałów. Pytań zwykle jest mnóstwo. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zwrócić się z tym do fachowców, a jeszcze lepiej powierzyć im fachowe wykonanie takiego systemu. Jeżeli decydujemy się na wykonanie ogrzewania podłogowego metodą „zrób to sam”, warto wcześniej wszystko sobie przemyśleć i dokładnie zaprojektować. Jako producent podłogówki udostępniamy pełne wsparcie techniczne dla osób pragnących wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie krok po kroku. Zapewniamy również darmową wycenę podłogówki. Skontaktuj się w celu zdobycia większej ilości informacji.
Jednym z pytań dręczących potencjalnych użytkowników podłogówek jest zasadność stosowania folii pod ogrzewanie podłogowe/ folia do podłogówki. Bo jaki sens ma izolowanie termiczne czegoś co tak właściwie ma ciepło dostarczać? Lub to, że folia aluminiowa jest ekranem odbijającym ciepło, które w zwykłym pomieszczeniu rozchodzi się na zasadzie promieniowania, a tak naprawdę w betonie takiej funkcji nie spełnia…
Na jakiej zasadzie działa folia do ogrzewania podłogowego?
Trzeba wiedzieć, że promieniowanie termiczne emituje każde ciało. Jego intensywność zależna jest m.in. od jego temperatury. Rurki grzewcze leżące na folii aluminiowej rozgrzewają ją do temperatury równej sobie. Dzięki temu rozgrzana folia emituje promieniowanie cieplne równie intensywnie w stronę styropianu czy też w stronę wylewki wspomagając betonową płytę, a ilość emitowanego promieniowania z foli może być nawet większa niż z samych rurek. A to ze względu na większą powierzchnię folii niż rur grzewczych. Nie należy tu zapominać o roli wspomnianego betonu, który pełni nadrzędną rolę grzewczą w systemie. No ale co dalej? Otóż folia do podłogówki pełni także i inną rolę. Blokuje ona wilgoć. I to skutecznie. W przypadku podłóg na gruncie, nieodpowiednio zaizolowana posadzka może być przyczyną strat energetycznych nawet na poziomie do 20%, a przecież decydując się na podłogówkę liczymy również na wynikające z tego systemu grzewczego oszczędności. Poza tym rezygnując z folii, przy tak sporej inwestycji, oszczędności będą jedynie pozorne, a sam zabieg raczej bezsensowny.
Kiedy już zdamy sobie sprawę z zasadności zastosowania folii do ogrzewania podłogowego, to najlepiej użyć folii specjalistycznej, dedykowanej przez producentów, która z założenia przeznaczona jest do układania zarówno pod jak i za elementy grzewcze instalacji. Nie dość, że posiada ona odpowiednią gramaturę, to również charakteryzuje się optymalnym stosunkiem masy do wytrzymałości i stopniem tzw. paroprzepuszczalności. Oprócz wyżej wymienionych właściwości prawidłowo dobrana folia pod ogrzewanie podłogowe, zabezpiecza również płyty styropianowe przed wilgocią technologiczną pochodzącą bezpośrednio z zaprawy cementowej np. w trakcie układania na niej posadzki. Dodatkowo folia taka jest wytrzymała na rozerwanie i uszkodzenia mechaniczne.
Alternatywy dla folii pod podłogówkę
Innym rodzajem izolacji jest izolacja termiczna systemowa, w której folia jest już na trwałe zespolona ze styropianem. Nie jest to jednak rozwiązanie tanie. Ale taki rodzaj izolacji bardzo łatwo się układa i dodatkowo daje nam gwarancję, że nie nastąpi żadne jego przesunięcie, co przy braku ostrożności, w przypadku folii układanej luzem, może się zdarzyć. Poza tym, taki rodzaj styropianu z folią jest także „fundamentem” dla mocowania rur grzewczych (przy pomocy specjalnych spinek) przed wylaniem na nie warstwy jastrychu. Co ważne, folia aluminiowa do ogrzewania podłogowego zabezpiecza także przed przedostaniem się wylewki betonowej pod styropian i stanowi granicę między płytą grzewczą, a resztą konstrukcji budynku i izoluje by ciepło nie uciekało w dół.
Warto wiedzieć, że na rynku grzewczym istnieje jeszcze jeden rodzaj folii – folia grzewcza do ogrzewania podłogowego na podczerwień. Jednakże ta stosowana jest w przypadku ogrzewania podłogowego typu elektrycznego, w którym wykorzystywana energia elektryczna przekształcana jest w ciepło pod postacią fali podczerwonej. Ta zaś z dużą sprawnością, nagrzewa wszystkie stałe elementy swojego otoczenia takie jak: ściany, sufit, podłogi, meble czy samych domowników.
Podsumowując temat folii do ogrzewania podłogowego, staraliśmy się przedstawić argumenty przemawiające za jej stosowaniem, tym bardziej, że w kontekście całokształtu wydatków poniesionych na ten typ ogrzewania zakup folii nie stanowi już dużego obciążenia finansowego. I jeszcze jedno… skoro producenci ogrzewania podłogowego dedykują folię do swoich wyrobów nie może być to argument bez znaczenia.
Zachęcamy do odwiedzenia innych wpisów poruszających temat montażu ogrzewania podłogowego czy też sposobu na tanie ogrzanie domu.