Gaz i pompa ciepła

gazowa pompa ciepła

Gaz i pompa ciepła, rozwiązanie nie tak znowu nowe, jednak dla niektórych okazuje się dość kontrowersyjnym, biorąc pod uwagę koszty ogrzewania gazem, przeciętny Polak może nie do końca uważać za rozsądny taki wybór surowca, jednak problem ten należy rozważać w powiązaniu z najczęściej wykorzystywanym do zasilania pompy ciepła- prądem elektrycznym. Jest on znacznie droższy w wykorzystaniu niż gaz i mimo że bardziej rozpowszechniony wśród użytkowników pomp ciepła, to jednak nie zawsze okazuje się być lepszy.

Pompy ciepła zasilane gazem

Generalną zasadą na jakiej opiera się działanie każdej pompy ciepła, jest przeciwdziałanie prawom natury i odwrócenie procesu naturalnego ruchu powietrza od zimnego do ciepłego. Aby móc taki san rzeczy stworzyć wykorzystuje się moc sprężarki. Do tej pory najczęściej sprężarki te były zasilane energią elektryczną, zaś obecnie coraz częściej, promowanym rozwiązaniem są pompy ciepła zasilane gazem. Sprężarki spalinowe przeznaczone na potrzeby pomp ciepła są mało awaryjne, co przekłada się jednocześnie na ich długą żywotność.

Działanie gazowych pomp ciepła

Gazowe pompy ciepła występują najczęściej w formie powietrze-woda bądź powietrze-powietrze. Jednocześnie układ chłodniczy pozwala na pełne wykorzystanie energii skumulowanej w niskotemperaturowych, potencjalnych źródłach ciepła. Pompa na gaz umożliwia spalanie gazu, które wytwarzając ciepło, napędza cały układ i w całości przeznaczane jest do ogrzewania.

Gaz i pompa ciepła to rozwiązanie, które jeszcze nie do końca przyjęło się na polskim rynku, ale jest coraz częściej sprawdzane, a stale rosnąca liczba użytkowników i inwestorów rozważa bądź testuje takie rozwiązania. Połączenie pompy ciepła z gazem daje wielostronne korzyści, przede wszystkim te związane z niższymi kosztami eksploatacji.

Zobacz również: krzywa grzewcza dla podłogówki, rodzaje pomp ciepła.